Jak si vyrobit cameru obscuru

 

Úvod

Už Leonardo da Vinci předpověděl tomuto přístroji, jež používali umělci od pradávna velikou budoucnost. Jelikož jde o přístroj velice starý, s velmi dlouhou historií, pokusíme se navázat na tuto historii v nové době.

 

A co budeme potřebovat?

O      izolepu (tmavou)

O      šátek (tmavý)

O      krabičku od čaje, sušenek...

O      fotopapíry

O      vývojku

O      ustalovač

 

Výroba

Na výrobu této kamery použijeme krabici od čaje, sušenek (či jinou ve vhodné velikosti – řídíme se velikostí fotopapíru). Krabičku nejdříve oblepíme izolepou (tmavou) a tím se stane světlotěsná. Poté do krabičky nůžkami uděláme dírku o velikosti 1-2 mm (řídí se velikostí krabičky – čím větší krabička, tím větší dírka).

 

V temné komoře umístíme neaktinické světlo (Aladinova lampa se žlutozeleným filtrem) a poté přilepíme fotografický papír do krabičky. Okraje krabičky jsem ovážeme tmavým světlotěsným šátkem, abychom nemuseli oblepovat víčko (snadnější manipulace).

 

Expozice

Doba expozice se různí dle velikosti krabičky a venkovních světelných podmínek. Musíte si to sami vyzkoušet. Ale pro začátek. Krabička od čaje se exponuje asi 1-2 sekundy při polojasné obloze.

 

Vyvolávání

Fotografie vyvolávejte v běžné vývojce. Vyvolávací ředění a časy použijte normální.  

 

Závěr

Povedlo se? Pokud ne nezoufejte, učený z nebe nespadl. A zkuste to znovu. Experimentujte s expoziční dobou. Až budete mít výsledky, můžete experimentovat i z různými formáty.

 

 

Zpět na hlavní stranu